Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku! A może ktoś chce dostać w tym roku nagrodę? W dodatku matematyczną?
Nagroda Abela (Abla) – nagroda przyznawana w dziedzinie matematyki przez króla Norwegii. Pod wieloma względami stanowi matematyczny odpowiednik
Nagrody
Nobla nie przyznaje się w tej dziedzinie nauki być może z powodu, że zamierzeniem Nobla była chęć
wyróżnienia „wynalazków i odkryć” przynoszących ludzkości największe korzyści.
Nobel chciał uhonorować prace praktyczne, a nie teoretyczne
(matematyki
nie uważał za naukę, która może przynieść ludzkości nowe możliwości).
Polskie nagrody i wyróżnienia matematyczne to m.in.:
·
NAGRODA GŁÓWNA PTM IM. SAMUELA DICKSTEINA
·
MIĘDZYNARODOWA NAGRODA IM. STEFANA BANACHA
·
NAGRODA IM. KAZIMIERZA KURATOWSKIEGO
·
NAGRODA IM. MARIANA REJEWSKIEGO
·
MEDAL IM. WACŁAWA SIERPIŃSKIEGO
Matematyka jest nauką
logicznego myślenia, którą można dostrzec w różnych np. grach planszowych,
szachach i układaniu różnych strategii – nawet piłkarskich. Trenuję piłkę nożną
od 7 lat i dziś wiem, że bez matematyki nie było by tak łatwo ;)
AT
Uzupełniam poniżej nieco te wiadomości.
Nagroda Abela jest nagrodą przyznawaną w dziedzinie matematyki przez króla Norwegii. Została ustanowiona przez norweski rząd w 2001 r., w dwóchsetlecie urodzin wybitnego matematyka Nielsa Henrika Abela. 23 listopada 2001 roku premier Norwegii ogłosił na Uniwersytecie w Oslo, że rząd przeznaczył 200 milionów koron norweskich (ok. 25 milionów dolarów) na Fundację Abela, mającą wypłacać nagrody. Nagroda Abela w zamyśle ma niwelować braki innej, jak dotąd najbardziej prestiżowej nagrody matematycznej – Medalu Fieldsa. I tak, Nagroda Abela przyznawana jest co roku, nie istnieje ograniczenie wiekowe dla laureatów, wreszcie idąca za nagrodą gratyfikacja finansowa jest porównywalna z nagrodą noblowską. Kandydatury do Nagrody Abela może zgłosić praktycznie każdy, nie można jednak zgłosić się samemu.
Medal im. Stefana Banacha - międzynarodowa nagroda przyznawana przez Prezydium PAN w uznaniu wybitnych zasług w rozwoju nauk matematycznych. Ustanowiony w 1982 roku w stulecie urodzin Stefana Banacha.
Nagroda im. Kazimierza Kuratowskiego jest przyznawana za osiągnięcia naukowe z matematyki osobom, które nie ukończyły 30 lat i jest uważana za najbardziej prestiżową z polskich nagród dla młodych matematyków. Nagroda została ustanowiona w 1981 roku przez Zofię Kuratowską, córkę Kazimierza Kuratowskiego, Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk i Polskie Towarzystwo Matematyczne.
Medal Fieldsa – nagroda przyznawana w dziedzinie matematyki dwóm, trzem lub czterem uczonym za wyniki, które miały największy wpływ na jej rozwój. Związana z nim jest premia finansowa w wysokości 15.000 dolarów kanadyjskich. Ufundowany w 1932 r. przez kanadyjskiego matematyka Johna Charlesa Fieldsa. Przyznawany od 1936 r., z przerwą wojenną, która trwała do 1954 r. Medal Fieldsa jest przyznawany wyłącznie młodym matematykom (którzy nie ukończyli 40 lat do 1 stycznia roku, w którym jest nadawany) przez komitet powoływany co 4 lata przez Międzynarodową Unię Matematyczną i wręczany podczas międzynarodowych kongresów matematycznych.
Medal Sylvestra – brązowy medal, przyznawany przez brytyjskie Towarzystwo Królewskie, za osiągnięcia w dziedzinie matematyki. Nagroda została ustanowiona w roku 1901 i jest przyznawana co trzy lata. Została nazwana na cześć Jamesa Josepha Sylvestra, matematyka brytyjskiego. Wraz z medalem laureat otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 1000 funtów.
Nagroda Carla Friedricha Gaussa za Zastosowania Matematyki jest nagrodą z matematyki, przyznawaną wspólnie przez Międzynarodową Unię Matematyczną oraz Niemieckie Towarzystwo Matematyczne za wybitny wkład matematyczny, który posiadł znaczące zastosowania poza matematyką. Celem tej nagrody jest uhonorowanie tych, którzy wpłynęli na takie obszary jak biznes, technologia czy codzienne życie. Nazwa nagrody pochodzi od imienia niemieckiego matematyka Carla Friedricha Gaussa. Po raz pierwszy została wręczona w 2006 roku. Wręczana jest co cztery lata na Międzynarodowym Kongresie Matematyków.
Nagroda Nevanlinny – przyznawana jest od 1982 roku na Międzynarodowych Kongresach Matematyków za wybitne osiągnięcia o charakterze matematycznym, dokonane w dziedzinie nauk o przetwarzaniu informacji, czyli za osiągnięcia w informatyce teoretycznej. Została ufundowana przez Uniwersytet w Helsinkach w Finlandii. Nagroda wywodzi swoją nazwę od Rolfa Nevanlinny, wybitnego matematyka fińskiego, który w latach 50 – tych XX w. podjął inicjatywę komputeryzacji fińskich uczelni.
Nagroda Shawa, jedna z nagród naukowych, przyznawana od 2004 r. Została ustanowiona przez potentata medialnego z Hongkongu i filantropa Run Run Shawa. Laureaci są wyłaniani w trzech kategoriach - matematyka, nauki o życiu i medycyna oraz astronomia; otrzymują premię pieniężną w wysokości miliona dolarów.
Nagroda Wolfa jest przyznawana przez Fundację Wolfa w Izraelu za wybitne osiągnięcia na rzecz ludzkości i przyjaźni między narodami. Corocznie od 1978 r. komitety złożone z międzynarodowych ekspertów przyznają 5-6 nagród w następujących dziedzinach: chemia, fizyka, matematyka, medycyna, rolnictwo i sztuka. Laureat otrzymuje dyplom i 100 000 USD. Nagroda Wolfa jest bardzo ceniona i szanowana; często jest zaliczana do 3 najbardziej prestiżowych nagród w każdej z dziedzin, w których jest przyznawana.
Komentarze
Prześlij komentarz