System binarny
W świecie zaawansowanej technologii komputerowej system binarny odgrywa bardzo ważną rolę. To podstawowy sposób przetwarzania, przechowywania i przesyłania informacji we współczesnym świecie zdominowanym przez urządzenia elektroniczne. Tak jak dla nas naturalnym i podstawowym systemem jest system dziesiętny, tym samym dla urządzeń elektroniczny podstawą jest system binarny.
System binarny to system liczbowy oparty na cyfrach 0 i 1, w przeciwieństwie do systemu dziesiętnego, w którym używamy cyfr od 0 do 9. Wykorzystuje on jedynie te dwa symbole. Jest pozycyjnym systemem liczbowym o podstawie 2, czyli takim, w którym każda pozycja ma swoją wartość, która jest potęgą liczby 2.
W celu zaznaczenia, że liczba jest zapisana w systemie binarnym, powszechne jest użycie jednej z następujących form (występują też inne, ale są rzadziej spotykane):
- dodanie małego „b” lub dużego „B” po liczbie, np. 01011B
- dodanie cyfry „2” jako dolny indeks po liczbie, np. 101012
Łatwiej zrozumieć zapis i wartość liczby binarnej możemy na takim przykładzie, który jednocześnie pokazuje sposób zamiany takiej liczby na liczbę w systemie dziesiętnym:
czyli 13 (w systemie dziesiętnym) = 1101 (w systemie binarnym)
Ponieważ system binarny jest pozycyjny, możemy wykonywać takie operacje arytmetyczne jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, analogicznie jak w systemie dziesiętnym. Pamiętając o tym, że ograniczamy się do dwóch symboli. Dodanie 0 do 1 daje oczywiście 1, ale już dodanie 1 do 1 w systemie binarnym da nam 10 (co odpowiada liczbie 2 w systemie dziesiętnym). Dla rozjaśnienia sytuacji, spójrzmy na pisemne dodanie dwóch większych liczb binarnych:
Komentarze
Prześlij komentarz